Zamknij okno
Drukuj stronę
Saeco Moltio Super-automatic espresso machine HD8769/01 6 Beverages Integrated milk carafe Black
HD8769/01
Czyszczenie/utrzymanie

Pytanie

Jak usuwać kamień z ekspresu Moltio?

Odpowiedź

Kamień gromadzi się wewnątrz urządzenia podczas użytkowania. Należy go regularnie usuwać, ponieważ może on zablokować obieg wody i kawy w ekspresie.
Pojawienie się symbolu CALC CLEAN na wyświetlaczu wskazuje, że należy usunąć kamień. Regularne usuwanie kamienia jest niezbędne do zapewnienia długiego okresu eksploatacji urządzenia Saeco.

Uwaga: kamień należy usuwać za pomocą specjalnego środka Philips/Saeco przeznaczonego do tego celu. Można go zakupić w sklepie internetowym (http://shop.philips.com/) lub u lokalnego sprzedawcy. Do usuwania kamienia nie wolno używać octu. 

Instrukcja usuwania kamienia:
proces usuwania kamienia trwa około 30 minut i składa się z trzech cykli: 1 cyklu usuwania kamienia i 2 cykli płukania. Po rozpoczęciu procedury usuwania kamienia trzeba ją przeprowadzić do końca.

Przed rozpoczęciem usuwania kamienia upewnij się, że:
- Tacka ociekowa jest pusta.
- Pojemnik na mleko jest wypełniony świeżą wodą do poziomu „MIN” i włożony do urządzenia.
- Ze zbiornika został usunięty dodatkowy filtr wody (INTENZA+) (opcjonalnie).


Cykl usuwania kamienia:

 1. Naciśnij przycisk „Menu”, aby przejść do menu. Naciskaj przycisk „Latte Macchiato” do momentu, gdy na wyświetlaczu pojawi się symbol „CALC CLEAN”. Naciśnij przycisk „Espresso”, aby rozpocząć usuwanie kamienia.
 2. Urządzenie przypomni o konieczności włożenia pojemnika na mleko wypełnionego wodą do poziomu „MIN” i wyciągnięcia dozownika pojemnika na mleko. Na wyświetlaczu pojawi się symbol środka do usuwania kamienia.
   
 3. Wyjmij zbiornik wody. Wlej do niego całą butelkę środka Saeco.
 4. Dopełnij zbiornik świeżą, bieżącą wodą do oznaczenia „MAX” lub „Calc Clean”. (Woda powinna sięgać oznaczenia „MAX” lub „Calc Clean”; w przeciwnym razie konieczne będzie ponowne płukanie zbiornika). Umieść zbiornik wody z powrotem w urządzeniu.
   
 5. Umieść miskę pod dozownikiem pojemnika na mleko i kranikiem.
 6. Pociągnij dozownik pojemnika na mleko w prawo do ikony spieniania mleka.
 7. Naciśnij przycisk „Espresso”, aby rozpocząć cykl usuwania kamienia.
 8. Z urządzenia zacznie się rytmicznie wydobywać roztwór środka do usuwania kamienia. O postępie procesu będzie informować pasek na wyświetlaczu. Zajmuje to około 20 minut.
 9. Po wyczerpaniu wody i środka do usuwania kamienia na wyświetlaczu pojawi się symbol pustego zbiornika wody. 
   

Cykle płukania:

 1. Umyj dokładnie zbiornik wody, nalej do niego świeżej wody do oznaczenia „MAX” lub „Calc Clean” i włóż go na miejsce.
 2. Na wyświetlaczu pojawi się symbol rozpoczęcia płukania. 
   
 3. Opróżnij pojemnik na mleko, napełnij go ponownie wodą do poziomu „MIN” i umieść go na miejscu. Pociągnij dozownik pojemnika na mleko w prawo do ikony „”.
 4. Ponownie ustaw miskę. Naciśnij przycisk „Espresso”. Urządzenie rozpocznie pierwszy cykl płukania.
 5. Gdy na wyświetlaczu pojawi się symbol pustego zbiornika wody, ponownie napełnij zbiornik świeżą wodą do oznaczenia „MAX” lub „Calc Clean”. Umieść zbiornik wody w urządzeniu i naciśnij przycisk „Espresso”, aby rozpocząć drugi cykl płukania.
   
 6. Na wyświetlaczu pojawi się symbol gotowości, co oznacza, że cykl płukania został zakończony. Naciśnij przycisk „Cappuccino”, aby zakończyć proces usuwania kamienia.
  Ważna uwaga: jeśli na ekranie pojawi się symbol pustego zbiornika wody zamiast symbolu gotowości, oznacza to, że zbiornik nie został napełniony wodą do poziomu „MAX” lub „Calc Clean”. Napełnij zbiornik wodą do poziomu „MAX” i przeprowadź kolejny cykl płukania. Powtarzaj czynność 13 do momentu, gdy na ekranie pojawi się symbol gotowości. Możliwe, że zanim na ekranie zostanie wyświetlony symbol gotowości, konieczne będzie kilkakrotne wykonanie procedury. 
 7. Urządzenie automatycznie zaleje obieg.
   
 8. Opróżnij tackę ociekową i umieść ją z powrotem w urządzeniu. 
 9. Ekspres do kawy jest gotowy do użycia.

 
Film zawierający wskazówki dotyczące usuwania kamienia:

 

Czy ten dokument odpowiada na zadane pytanie?

Tak Nie Najpierw muszę spróbować

Prosimy o Twoją opinię na temat sekcji Często zadawane pytania. Co mogliśmy zrobić, aby udzielić lepszej odpowiedzi na Twoje pytanie?