Pytanie

Czy można dostosować temperaturę kawy?

Odpowiedź

W urządzeniu nie można ustawiać temperatury kawy. Podczas parzenia niemal nie występują straty ciepła, w związku z czym temperatura kawy z ekspresu wynosi około 81–85°C. Jednak czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na szybkość stygnięcia kawy.

Czynniki wpływające na temperaturę kawy.

  • Największy wpływ na temperaturę kawy ma filiżanka lub szklanka, w której jest podawany napój. 
    W zależności od tego, czy używana jest nagrzana filiżanka, cienko- lub grubościenna szklanka czy kubek o podwójnych ściankach, temperatura może opaść o 5 do 15°C. Optymalna temperatura kawy w filiżance wynosi 67°C. Zalecamy rozgrzanie filiżanki przez przepłukanie jej gorącą wodą. Wpłynie to znacząco na temperaturę kawy.

  • Również dodanie mleka lub jego przetworów może obniżyć temperaturę kawy.
    Z drugiej strony nie należy dodawać do kawy zbyt gorącego mleka. Zwłaszcza spienione mleko nie powinno mieć temperatury wyższej niż 55°C. Optymalna temperatura spienionego mleka wynosi 40–45°C. W wyższej temperaturze białka mleka koagulują i piana opada. Niezależnie od tego, czy dodano ciepłego czy zimnego mleka, temperatura kawy nieco opadnie. 

  • Przyczyną spadku temperatury kawy może być kamień. 
    Kamień osadza się w obiegu wody. Z uwagi na obecność kamienia woda nie dotyka bezpośrednio ścian rurek, nie jest więc bezpośrednio podgrzewana. W rezultacie parzona kawa ma niższą temperaturę. Usuń kamień z urządzenia, aby oczyścić obieg wody. Instrukcje usuwania kamienia można znaleźć poniżej (łącze „Powiązane artykuły”).

 

Czy ten dokument odpowiada na zadane pytanie?

Tak Nie Najpierw muszę spróbować

Prosimy o Twoją opinię na temat sekcji Często zadawane pytania. Co mogliśmy zrobić, aby udzielić lepszej odpowiedzi na Twoje pytanie?