Pytanie

Zaparzona kawa jest wodnista lub podawana jest sama woda. Co zrobić?

Odpowiedź

Na powstawanie wodnistej kawy można wpływać 5 różnych czynników: pierwsze użycie i system Saeco Adapting System, zablokowanie młynka, ustawienie aromatu, grubość mielenia oraz ustawiona ilość parzonej kawy. Sprawdź poniższe przyczyny i rozwiązania w kontekście swojego urządzenia.

 1. Pierwsze użycie i system Saeco Adapting System. 
  Jeśli używasz urządzenia po raz pierwszy, ewentualna wodnistość kawy w przypadku pierwszych 2–3 filiżanek jest normalnym zjawiskiem. Dzieje się tak, ponieważ systemy wewnętrzne nie zostały jeszcze wypełnione, a system Saeco Adapting System potrzebuje czasu, aby dostosować ustawienia użytkownika. System SAS dokonuje samodzielnej regulacji i umożliwia korzystanie z wszystkich rodzajów ziaren kawy dostępnych na rynku oprócz ziaren karmelizowanych i aromatyzowanych. Jeśli urządzenie zostało przełączone na kawę o innym aromacie, system SAS również potrzebuje 2–3 zaparzeń, aby się dostosować. Należy zaparzyć więcej niż 3 kawy, aby system dostosował się do ustawień. 

 2. Zablokowanie młynka
  Partia zmielonej kawy blokuje lejek kawy wewnątrz urządzenia, ponieważ nie może zostać przesyłana do modułu parzenia. W celu odblokowania młynka należy wyjąć moduł parzenia i wyczyścić lejek kawy uchwytem łyżki. Położenie lejka kawy — patrz ilustracja 4. 
  1. Wyłącz urządzenie.
  2. Wyjmij szufladę na fusy kawowe i otwórz klapkę serwisową.
  3. Naciśnij przycisk PUSH i wyjmij moduł parzenia.
  4. Dokładnie wyczyść lejek kawy uchwytem łyżki.
  5. Dokładnie wypłucz moduł parzenia w letniej wodzie i ostrożnie wyczyść górny filtr. Pozostaw moduł parzenia do naturalnego, dokładnego wyschnięcia.
  6. Wyczyść wnętrze urządzenie. Umieść moduł parzenia i szufladę na fusy kawowe z powrotem w urządzeniu.
   Ważne! Jeśli moduł parzenia nie znajduje się w pozycji spoczynkowej, nie można go umieścić z powrotem w urządzeniu. Informacje o sposobie ustawiania modułu parzenia w pozycji spoczynkowej można znaleźć poniżej.
  7. Zamknij klapkę serwisową.
    

Jak ustawić moduł parzenia w pozycji spoczynkowej. 
Ważne!
Jeśli moduł parzenia nie znajduje się w pozycji spoczynkowej, nie można go umieścić z powrotem w urządzeniu. 

  1. Dźwignia musi dotykać podstawy modułu. Jeśli tak nie jest, należy ją ustawić w prawidłowym położeniu,
  2. aby groty obu strzałek z boku modułu parzenia były wyrównane.
  3. Sprawdź, czy zaczep blokujący z boku modułu parzenia znajduje się w prawidłowym położeniu (do góry). Zaczep znajduje się w niewłaściwym położeniu, jeśli skierowany jest w dół. Ustaw zaczep prawidłowo, przesuwając go w górę, aż usłyszysz „miękki” odgłos kliknięcia.
  4. Wsuń moduł parzenia do urządzenia.
  5. Włóż szufladę na fusy kawowe z tacką ociekową z powrotem do urządzenia i zamknij klapkę serwisową.  1. Ustawienie aromatu.
  Wybierz ulubioną mieszankę kawy i dostosuj ilość mielonej kawy do własnych upodobań. Możesz także wybrać funkcję wstępnie zmielonej kawy.
  Dostępne są trzy opcje intensywności (przycisk „”). Po każdym naciśnięciu przycisku aromat zmienia się o jeden stopień zgodnie z wybraną ilością kawy:

   = łagodny aromat
   = średni aromat
   = silny aromat


 2. Grubość mielenia.
  Im drobniej zmielone są ziarna, tym więcej składników przedostaje się do wody. Kawa jest wówczas bardziej aromatyczna i bogatsza w smaku. Wypróbuj różne ustawienia stopnia zmielenia ziaren i zdecyduj, które najbardziej Ci odpowiada.
  Ostrzeżenie: ustawienia młynka można regulować jedynie podczas mielenia. Użyj dostarczonego w zestawie klucza do regulacji młynka.
  1. Umieść filiżankę pod kranikiem.
  2. Naciśnij przycisk wybierania dużej kawy.
  3. Gdy rozpocznie się mielenie ziaren, wciśnij kluczem pokrętło regulacji młynka i obróć je o jeden ząbek w prawo lub w lewo.
  4. Zmianę smaku zauważysz po zaparzeniu 2–3 filiżanek espresso.
  5. Jeśli po zaparzeniu 3 filiżanek espresso smak kawy nadal nie będzie Ci odpowiadał, powtórz powyższe czynności w celu dostosowania stopnia zmielenia ziaren, a następnie oceń rezultat.
   Oznaczenia w młynku odpowiadają ustawieniom mielenia. 
   5 — grube mielenie: łagodniejszy smak; nadaje się do mocno palonych mieszanek
   1 — drobne mielenie; bardziej wyrazisty smak, nadaje się do lżej palonych mieszanek 3. Regulacja ilości kawy
  Urządzenie umożliwia dostosowanie ilości parzonego espresso do swoich preferencji lub wielkości filiżanki.
  Po każdym naciśnięciu przycisku „” lub „” urządzenie zaparza ustaloną wcześniej ilość kawy. Dla każdego przycisku można zaprogramować określone ustawienie parzenia.

  Uwaga: Jeśli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne przycisków MEMO, przejdź do menu i wybierz opcję „tak” w menu „Ustawienia fabryczne”. Należy pamiętać, że spowoduje to przywrócenie domyślnych ustawień fabrycznych nie tylko dla przycisków „memo”, ale także wszystkich innych ustawień: twardości wody, temperatury, filtra wody itp. Ustawienie domyślne objętości espresso to około 82 ml, zaś kawy po amerykańsku — 220 ml. 

 

Czy ten dokument odpowiada na zadane pytanie?

Tak Nie Najpierw muszę spróbować

Prosimy o Twoją opinię na temat sekcji Często zadawane pytania. Co mogliśmy zrobić, aby udzielić lepszej odpowiedzi na Twoje pytanie?